Rydułtowski Ośrodek Kulturalno-Oświatowy ROKO
14-01-2015, Administrator
Powrót
Drukuj
Pdf

Budynek, w którym dziś mieści się ROKO niegdyś wykorzystywany był na potrzeby Szkoły Podstawowej nr 4, lecz po jej przeprowadzce do innego obiektu powstał problem z zagospodarowaniem dużego i wiekowego obiektu. Budynek jest okazały i przestronny a do tego pochodzi z początku XXw. Budowano go w latach 1901 – 1911. Od momentu jego powstania obiekt nadgryziony został zębem upływającego czasu więc konieczna była jego rewitalizacja. Objęła ona wymianę źródeł ciepła na ekologiczne oraz ogólne odświeżenie obiektu, który teraz jest wizytówką Rydułtów. W dalszej kolejności rewitalizacja objęła najbliższe otoczenie ROKO, na którym znalazł się przestronny parking oraz miejsce do gry w szachy oraz tenisa stołowego.. Później przy ROKO powstało boisko wielofunkcyjne Orlik, na którym rokrocznie rozgrywany jest turniej Mini euro. Uczestniczą w nim drużyny piłkarskie z rydułtowskich szkół podstawowych a także z placówek znajdujących się w kilku ościennych miejscowościach.

Elementem, który najbardziej rzuca się w oczy jest wielkie koło linowe umieszczone na stalowo murowanym stelażu. Instalacja ta ma podkreślać górniczy charakter miasta Rydułtowy. Podczas jej oficjalnego odsłonięcia 9 grudnia 2010r. burmistrz Rydułtów Kornelia Newy podkreśliła „Bez kopalni nie istniejemy. Od zawsze się z nią kojarzymy. Długo myślałam, jak te górnicze korzenie zaakcentować. Brakowało tego w mieście. Tak wpadliśmy na pomysł zbudowania pomnika. Dyrekcja kopalni od razu przyszła nam z pomocą, podpowiadając by wykorzystać koło linowe z nieczynnego szybu Agnieszka”. Pomnik ma 6,5m wysokości więc widoczny jest z daleka i nie pozostawia wątpliwości co do górniczego charakteru miasta Rydułtowy.

W drugiej połowie 2011r. Otoczenie Rydułtowskiego Ośrodka Kulturalno - Oświatowego wzbogaciło się o wyjątkowy element małej architektury. Na ławeczce znajdującej się tuż przed głównym wejściem do budynku zasiadł patron Biblioteki – Henryk Mikołaj Górecki. Rzeźbę w naturalnym rozmiarze wykonał rydułtowski artysta Henryk Fojcik. Pomnik tego wybitnego kompozytora znalazł się w tym miejscu nie tylko dlatego, że jest on patronem Biblioteki w Rydułtowach ale właśnie dlatego, że Henryk Mikołaj Górecki uczęszczał tu do szkoły podstawowej, która znajdowała się w budynku ROKO wcześniej. Do dziś pamięć o nim jest tu żywa.

ROKO jest unikatowym połączeniem funkcji dydaktycznych, plastycznych i rekreacyjnych w jednym miejscu. Pomysł na skupienie kilku instytucji pod jednym dachem spodobał się nie tylko mieszkańcom, którzy mogą w jednym punkcie skorzystać z oferty Biblioteki, Ogniska Pracy Pozaszkolnej czy Ogniska Plastycznego ale także architektom. W konkursie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego Rydułtowski Ośrodek Kulturalno Oświatowy uplasował się na 6 pozycji. Wypada odnotować, że w tej samej edycji konkursu na miejscu 3 znalazło się Rydułtowskie Centrum Kultury „Feniks”.

Wyślij link mailem
Powrót
Drukuj
Pdf